Javna razgrnitev dopolnjenega osnutka OPN je potekala od 14. februarja do vključno 30. aprila 2022, v tem času je Mestna občina Koper izpeljala 15 javnih obravnav gradiva po različnih krajevnih skupnostih, javnost pa je med tem podajala pripombe in predloge na razgrnjeno gradivo.
Kot je na novinarski konferenci poudaril župan Mestne občine Koper Aleš Bržan, je bila občina že v izhodišču v zelo hudi časovni stiski, saj je takratna zakonodaja občinam brez sprejetega OPN grozila, da bodo s koncem prejšnjega leta ostala brez veljavnega planskega dokumenta, je pa nato državni zbor ta rok tik pred iztekom podaljšal do decembra 2024. »Dejstvo, da smo vendarle dobili dovolj časa za še bolj poglobljeno razpravo o tem, kaj si želimo v svojem prostoru, smo dobro izkoristili. Podaljšana javna razgrnitev in res dober odziv na naše pozive občankam in občanom k aktivnemu sodelovanju pri pripravi OPN sicer pomeni, da bo občina nov občinski prostorski načrt sprejemala šele v naslednjem mandatu, trdno pa verjamem, da bo zato boljši in še bolj družbeno sprejemljiv, kot bi to lahko dosegli s hitenjem, v katero nas je silila zakonodaja.« Ob tem se je župan še enkrat zahvalil občankam in občanom za njihovo sodelovanje: »Razprava, ki smo jo izvedli, je bila praviloma zelo kakovostna. V nadaljevanju postopka priprave, torej pri pripravi stališč do pripomb, podanih v času javne razgrnitve, in tudi na podlagi rezultatov strokovnih delavnic, ki jih bomo izvedli v sodelovanju s krajevnima skupnostma Bertoki in Škofije, bomo sedanji osnutek OPN prilagodili novim podatkom in ugotovljenim dejstvom ter ga nato ponovno razgrnili.«
V času javne razgrnitve je občina prejela 2.009 pripomb, od tega na tekstualni del 183, na grafični oziroma izvedbeni del OPN-ja pa 1.826 pripomb. »Čeprav je javna razgrnitev sedanjega osnutka OPN zaključena, to še ne pomeni, da se sodelovanje občank in občanov pri pripravi tega dokumenta končuje. Še vedno računamo nanje in tudi v prihodnje bodo imeli možnost sooblikovati naš skupni prostor. Kot sem krajankam in krajanom povedal pred vsako javno obravnavo, ničesar ne bomo naredili mimo ljudi,« poudarja župan Bržan. Se je pa dotaknil tudi burnih razprav v Krajevni skupnosti Bertoki. »Pričakoval sem, da bo razprava burna in da nas bodo včasih zanesla tudi čustva, zato nisem bil presenečen, sem pa bil razočaran nad tistimi, ki so skušali naš OPN izkoristiti za sebične interese. Pa naj gre za poskuse okoriščanja z OPN-jem ali za poskuse izrabe OPN-ja za predvolilne namene.«
Kot je poudaril, občina od KS Bertoki ničesar ni zahtevala, krajankam in krajanom ničesar ni vsiljevala, dala je le predlog, ga utemeljila in potem prisluhnila drugačnim mnenjem. »V demokratičnem dialogu je namreč treba tudi poslušati. Grožnje z odcepitvijo niso del demokratičnega dialoga, razglašanje večkrat nagrajenih prostorskih strokovnjakov za nestrokovne ni del demokratičnega dialoga, zbori krajanov dan pred volilnim molkom niso del demokratičnega dialoga,« je ocenil.
Priložnost je izkoristil za vnovični poziv vsem, ki želijo konstruktivno prispevati k izboljšanju našega občinskega prostorskega načrta, bodisi sami bodisi organizirani v civilne iniciative. Ob tem je zagotovil, da si bo Mestna občina Koper še naprej aktivno prizadevala sodelovati z vsemi, ki želijo prispevati k boljšemu občinskemu prostorskemu načrtu. »Tudi če bo kdaj med nami znova prišlo do nepotrebnih komunikacijskih šumov. Ponavljam, ničesar ne bomo naredili mimo volje ljudi. Kjer ne bo dogovora, ne bo sprememb.«